Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2025
Gmina Kościelec realizuje resortowy Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
-
dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadajace orzeczenie o niepełnosprawności łacznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - koniecznosci stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
-
osoby z niepełnosprawnościami posiadajace orzeczenie:
-
o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
-
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
-
traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W 2025 r. usługami asystencji osobistej objętych jest 5 osób, mieszkańców Gminy Kościelec, spełniających kryteria określone w „Programie”.
Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców Gminy Kościelec, zwanych dalej Uczestnikami, wymagających wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
- wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.)
- zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacj
- załatwieniu spraw urzędowych
- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami
- korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.)
- wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej (jeżeli szkoła nie zapewnia tej usługi).
Pomoc przyznawana w postaci asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością jest bezpłatna.
Materiały:
https://www.gov.pl/attachment/2577a33f-3665-46cd-8562-86c72071e3fa